فرمانداری کاشان
خانه
وجه تسميه

واژه کاشان در فرهنگ ها به معنی کاشانه، خانه، همچنین به معنای معبد و جایگاه جشن و دل آرایی آمده، سپس به معنی گونه ای مسکن و نام شهر گردیده است.(لغت نامه دهخدا، در لغت کاشان). البته نظرات در مورد وجه تسمیه کاشان مختلف است برخی آن را تغییریافته کاهفشان ، و افراد دیگر تغییر یافته کاس رود ، کاسیان ، قاسان و... می‌دانند. البته در برخی کتب تاریخی از کاشان با نام کاسان که از کاسو ( نام قومی به همین نام در قدیم که در منطقه آران ( قفقاز فعلی ) گرفته شده نیز نام برده می‌شود. هنوز هم مردم این دیار شهر خود را کاشو یا کاشون که در واقع تغییریافته کاسو می‌باشد معرفی می‌کنند. در مورد وجه تسمیه کاشان سخن بسیار است. لیکن با در نظر گرفتن معنی واژه های کاس، کاسه و کاس آب و موقعیت کاشان در قدیم این واژه می تواند گرفته شده از کاس باشد که در اصل کاسان و به مرور زمان به کاشان تغییر شکل یافته است.
زبان شناسان بر این باورند که نام کاشان به معنی خانه های تابستانی است، که با چوب و نی ساخته می شده است.  ولی برخی دیگر نام کاشان را ماخوذ از کلماتی چون کاسیان، کاشیان، کی آشیان و کاه فشان، کاسو یا کاشو می دانند.
در کل در مورد وجه تسمیه کاشان و نام اولیه آن از طرف مورخین و باستان شناسان عقاید گوناگونی ابراز شده که به چند مورد آن اشاره می شود:
 1ـ از آنجا که این شهر در قرون متمادی مرکز ساخت بهترین کاشی ها بوده آنرا کاشیان و کاشان نامیده اند.
2- گروهی از باستان شناسان پس ازحفاری های باستان شناسی در تپه های سیلک به این نتیجه رسیده اند که نام کاشان مشتق از کلمه کاشو یا کاسو است و آن نام قومی کهن بوده که در بین النهرین می زیسته اند وسپس به این سامان نقل مکان کرده و نام محل اسکان آنها کاسیان یاکاشیان خوانده شده است.
-3 ملک الشعراء بهار در دیوان خود وجه تسمیه کاشان را معبد و جایگاه جشن ودل آسایی دانسته است.
4ـ مولف کتاب فرهنگ واژه های فارسی در زبان عربی مینویسد: کاشان به خانه های تابستانی اطلاق می شود که با چوب ونی ساخته می شد.
5 ـ مولف کتاب آثار تاریخی کاشان و نطنز می نویسد: چون اولین جایگاه آبادانی در این ناحیه به امر پادشاهان اساطیری در کنار چشمه فین ساخته شده آن را کی آشیان یعنی جایگاه حکام گفته اند. شهر کاشان از زمان‌های بسیار دور تاکنون با نام‌های کی‌آشیان، آمبور، کاسان کتسیفونت، کاسیان، کاشیان، قاشان، قاسان، کاه‌فشان، کاه‌افشان و چهل حصاران نامیده شده است.
برخی دیگرگویند: از آنجا که نخستین آثار آبادانی به فرمان پادشاهان در سرچشمه فین بنا شده است، بدین مناسبت آن جا را "کی آشیان" یعنی؛ جایگاه پادشاهان گفته اند:
تاریخ همی گوید ایوان نخستین را                   در چشمه فین گشتاسب افروخته تاکیوان
کم‌کم واژه کی‌آشیان در اثر کاربرد فراوان مخفف شده و به کاشان تبدیل گشته است.
برخی دیگر از پژوهشگران بر این عقیده اند: که کاشان از نام قبایل کاسو یا کاشوهای معاصر دوران پادشاهی حمورابی در بین النهرین است که خدای بزرگ آن ها «کاشو» بود و با افزودن الف و نون فارسی «کاشیان» و سرانجام کاشان شده است.
جغرافی دانان و نویسندگان مسلمان، کاشان را به عربی «قاشان» یا «قاسان» خوانده و منسوبین به آن ها را قاشانی، قاسانی، کاشانی و کاشی نامیده‌اند.
دکتر گیرشمن عقیده دارد کاشان از «کاسی» گرفته شده است و «کاسی ها» که مسکن اصلی آن ها در نواحی غربی دریای خزر بوده در نیمه اول هزاره پیش از میلاد در دامنه های زاگرس مسکن داشتند که در این موقع با عناصر هند و اروپایی مخلوط شدند و در نتیجه پاره‌ای از اصول تمدن هند و اروپایی در میان آنان رواج یافت و سرانجام حدود شش قرن بر این سرزمین حکومت کردند.
لازم به ذکر است قدیم ترین مرجعی که در آن ها ذکر کاسیان آمده است، مربوط به متون بیست و چهار سال قبل از میلاد است. 

 

تاریخ به روز رسانی: 1396/01/19
تعداد بازدید: 11958
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری اصفهان میباشد.
Powered by DorsaPortal